فرق متل با هتل چیست؟

هتل آپارتمان مشهد

تاریخچه تهیه هتل‌ها به سال‌های زیاد دور باز می‌گردد، درحالی‌که متل‌ها با گسترش مسافرت های جاده‌ای در اوایل دهه ۱۹۰۰ شکل گرفتند. متل‌ها بیشتر برای اقامت رانندگان بین‌راهی به وجود آمده بودند ازاین‌رو نام‌گذاری این مراکز اقامتی بر همین اساس صورت گرفته است. با کجارو همراه باشید تا به فرق هتل‌ها بل متل‌ها بپردازیم.
متل (Mo-tel) مخفف دو کلمه Motorist به معنای راننده و هتل (Hotel) است. اگرچه امروزه فرق ‌های بارز هتل و متل، به‌برای با زنجیره‌ای شدن متل‌ها در حال کمرنگ شدن است اما هنوز هتل و متل هریک معین ه‌های ویِژگزینشه خود را دارند.
طراحی
هتل‌ها می‌توانند یک طبقه، چندطبقه یا در طرح‌های مختلف دیگری بنا شوند. فصل مشترک همه هتل‌ها، اتاق‌هایی است که ورودی آن‌ها داخل ساختمان قرار گرفته کل ساختمان نیز یک یا چند ورودی بیشتر ندارد. متل‌ها ولی بیشتر طبقه یا نهایتاً دو طبقه‌اند. ورودی اتاق‌های متل اکثرا ٌ ً رو به بیرون ساختمان است تا اقامت‌کنندگان به‌راحتی به اتومبیل ‌هایشان دساسترس ی داشته باشند. متل‌ها ً فاقد راهرو بوده و پیاده‌رویی خارج از ساختمان دارند.
امکانات
در هتل‌ها انواع امکانات در اختیار میهمانان قرار می‌گیرد. استخرهای داخل و خارج از ساختمان، جکوزی، باشگاه بدن‌سازی، اتاق‌های تفریح بازی، خشک‌شویی داخل ساختمان، خدمات داخل اتاق، اتاق‌های پذیرایی گردهمایی و مراکز تجاری از معمول‌ترین امکانات هتل‌ها هستند .درحالی‌که متل‌ها از ارائه بسياري از امکانات ذکرشده صرف‌نظر می‌کنند. چنانچه متلی استخر باشد، در فضای خارج از ساختمان قرار گرفته و حتی در بیشتر متل‌ها تهیه غذا بر عهده خودتان است.
نرخ
هتل‌ها به امکانات خدماتی که ارائه می‌کنند هزینه بالاتری نیز دریافت می‌کنند. با پول که برای اقامت در هتل پرداخت می‌کنید از امکانات مجلل خدمات باکیفیت‌تری هم مصرف می‌کنید. متل‌ها به‌طورکلی بسیار زیاد ارزان‌تر هستند . متل‌ها امکانات بسياري در اختیارتان قرار نمی‌دهند و در مقابل انتظار دریافت تعرفه بسياري هم از شما ندارند. در اصل هدف از تهیه متل‌ها ، ارائه خدمات بهتر به افرادی بود که در بین راه برای اقامت چادر می‌زدند.
موقعیت
هتل‌ها در همه‌جا یافت می‌شوند، به‌ویژه در مراکز شهرها، نزدیکی فرودگاه‌ها، اماکن تفریحی ، نزدیک بزرگراه‌ها. حتی گاهي از ساکنان شهرها هم جهت لذت بردن از اوقات فراغت به هتل‌های نزدیک محل سکونت می‌روند. اما متل‌ها بیشتر در حومه‌ی شهرها و به‌خصوص در نزدیکی آزادراه‌ها بنا می‌شوند، همچنین ردپای متل‌ها را در اطراف اماکن تفریحی که نیاز به مسافرت‌های جاده‌ای دارند می‌توان یافت. از آنجاکه مسافران چنین جاذبه ‌هایی با اتومبیل سفر می‌کنند، فاصله متل‌ها ً کمی بیشتر از هتل‌های آن جاذبه تفریحی است.
هدف از ساخت
هدف از تهیه هتل‌ها لذت بردن از امکانات آن‌ها است. طراحی هتل به‌گونه‌ای است که میهمانان آن چه گردشگر باشند یا ساکن همان شهر، بتوانند لحظات مفرحی را در فضای هتل بگذرانند. متل‌ها باهدف اقامت مسافران بین‌راهی بنا می‌شوند. در طراحی متل سهولت دسدلهره و ترس ی به اتومبیل شخصی و نزدیکی به ورودی بزرگراه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. متل‌ها امکانات اولیه‌ای ارائه می‌دهند تا هر مسافری توان پرداخت نرخ اقامت در آن‌ها را داشته باشد. حتی اگر به متل‌های واقع در اطراف جاذبه ‌های گردشگری دقت بکنید ، طراحی به‌گونه‌ای است که فرض شده مسافران بیشتر اوقات را در بیرون از متل می‌گذرانند و تنها برای استراحت و گذراندن شب به متل بازمی‌گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *