سیستم جوملا چیست ؟

جوملا چیست ؟

آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی

در این متن به صورت مختصر با ماهیت کلی تاریخچه جوملا آشنا خواهید شد شرح اتی در مورد خصوصیات ی جوملا و روند پیشرفت آن در ایران در اختیار شما قرار می گیرد.
جوملا یک سیـستم مدیریت محتوای (CMS) متن باز (open source) است، که به شما قدرت ساخت یک وبسایت برنامـه های قدرتمند آنلاین را می دهد.

جوملا تحت مجوز نامـه بین المللی مجوز نامـه GNU/GPL منتشر می شود.

جوملا بر اساس زبان php و تحت فرم ورکی با معماری MVC طراحی شده جهت ذخیره سازی داده ها با اکثر پایگاههای داده سازگاری دارد اما تکنولوژی اصلی پایگاه داده آن بر طبـق MySQL است.

تاریخچه:
جوملا انشعابی از یک سیسـتم مدیریت محتوی با نام “مامبو” است. سال ۲۰۰۵ برخي از گسترش دهندگان سیستم مدیریت محتوای مامبو، گروهی با نام “Open Source Matters” تشکیل دادند و اقدام به انتشار ورژن نو ی از همان سیـستم مدیریت محتوای مامبو به نام جوملا (نسخه ۱٫۰) کردند. از آن به بعد این دو سیستم به صورت رسمی از جدا شده و جداگانه گسترش پیدا کردند.

جوملا کلمه ای به زبان سواحیلی به معنای “همگی” است از آن جالبتر شباهت معنایی ظاهری زیاد کلمه “جوملا” با واژه فارسی “عبارت ” یا همان “جملگی” است.

خصوصیات جوملا
خصوصیات ی مختلف ی از عبارت سهولت در استفاده، انعطاف پذیری به روز رسانی امنیت مناسب باعث شده است، جوملا از محبوب ترین برنامـه های تولید، طراحی مدیریت وب وب سایت در جهان باشد. و از تمام مهمتر، جوملا یک سیستم مدیریت محتوی رایگان و یک راه حل متن باز (open source) است که در دسترس همگان قرار دارد.

تعداد فرد ان خیلی جوملا در کنار متن باز بودن آن، باعث شده است که یکی از ایمن ترین سیـستم های مدیریت محتوی هم محسوب شود، به صورت روزانه بیش از هزاران برنامـه نویس دولوپر در حال کار با جوملا هستند . مشکلات یا حفره های امنیتی ابه احتمال زیاد لی در هسته جوملا پیش از آن که توسط هکرها خرابکارها شناسایی شود، تیم پشتیبانی زیاد بزرگ جوملا آن را شناسایی و سریع به روز رسانی می کنند.

تهم اکنون برای جوملا حدود ده هزار افزونه طراحی شده که به شما اجازه می دهد در طراحی وبسایت امکانات بسیار زیاد ی پیش روی خود داشته باشید.

با جوملا شما به راحتی می توانید محتوای سایت خود را بدون نیاز به دانش فنی و پروگرام نویسی به روز رسانی و ویرایش نمایید. محیط آن کاملا کاربر پسند بوده و مصرف از بخش مدیریت آن کاملا به صورت گرافیکی است هر کابری به راحتی می تواند از آن استفاده نماید . ولی از نکات جذاب این سیستم مدیریت محتوی این است که نه فقط جهت کاجهت مبتدی مبوسیله جذاب است بلکه برای فرد ان حرفه‌ای، برنامـه نویسان طراحان حرفهای وب وب سایت نیز به افزونه های متنوع قالب های آماده قشنگ ، خیلی جالب است.

جوملا ثابت کرده است که می توان تغریبا هر نوع سایتی را از مبتدی گرفته تا فوق حرفهای بر پایه آن راه اندازی نمود، با این وجود نمی توان گفت سیسـتم مدیریت محتوای ۱۰۰٪ بی عیب نقص است همان گونه که هیچ سیستم مدیریت محتوایی بی عیب و نقص نیست. امکانات جوملا روز به روز در حال بیشتر شدن بوده نقاط ضعف آن با انتشار هر نسخه جدید ویرایش پیدا می نماید ، پیشرفت روز افزون جوملا خیلی امیدبخش است.

جوملا در ایران:
سالهای بسیار زیاد ی است که جوملا بوسیله تیم های مختلف ی در ایران فارسی سازی بومی سازی شده است. سایت‌ها گروه های حرفه‌ای بسیار زیاد ی نیز در زمینه با ارائه قالب افزونه فارسی کار می کنند. می توان گفت در ایران این سیستم مدیریت محتوی اهمیت خود را به بهتر ی پیدا کرده است.

این مطلب صرفا جهت آشنایی سطحی با جوملا نوشته شده و در مقالات بعدی روش جوملا را از مقدماتی ترین بخش و به آسان ترین زبان ممکن به صورت گام به گام شروع می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *