VPS یا سرور مجازی چیست؟

VPS یا سرور مجازی چیست؟

خرید سرور مجازی ارزان

VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور اختصاصی مجازی است برخي از آن به عنوان VDS یا Virtual Dedicated Server نیز نام می برند، به طور آسان به سرویس های میزبانی محیط ی گفته می شود که شبیه یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا به سرور عمل مینمایند لکن بصورت چندگانه با هم بر روی سرور فیزیکی قرار می گیرند. به جمله بهتر، با مصرف از تکنولوژی مانند Virtuozzo و با بهره گیری از سخت افزارهای زیاد قوی پیشرفته ، یک سرور فیزیکی به چندین VPS با امکانات یکسان یا مفرق تقسیم می شود.

هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده، حافظه اصلی ، محیط دیسک سخت، پهنای باند و… را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار خواهد داشت. به عنوان مثال، یک VPS می تواند حاوی ۵۱۲ مگابایت از ۸ گیگابایت حافظه اصلی سرور را به صورت تضمین شده به همراه ۵۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی و ۵۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه باشد. این بدین معنا است که صرفنظر از میزان مصرفبقیه VPS های موجود بر روی سرور، VPS مورد مثال ما تحت هر شرایطی به ۵۱۲ مگابایت از حافظه مهم سرور دسترسی خواهد داشت.

هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های علت مفرق و برنامـه های مختلف و ورژن های مفرق ی استفاده نمایند. بر فرض VPS دارای لینوکس Fedora، دیگری دارای CentOS به عنوان سیسـتم علت های سـرور خواهند بود. همین امر در رابطه با VPS های با سـیسـتـم علت وینـدوز نیـز صادق است . همچنین تعریف Name Server های اختصاصی ، نصب ASP, PHP , MySQL , .NET وبقیه برنامـه ها با ورژن دلخواه ، نصب و اجرای کلیه برنامـه ها، DLL ها، … بطور کامل در کنترل اختیار هر مشترک است .

مهمترین ویژگی ها ی مصرف از VPS ها در مقایسه بابقیه سرویس های میزبانی، تعرفه خیلی کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصی و استقلال عملکرد و دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های نمایندگی (Resseller/Shared Hosting) است بگونه ای که هزینه VPS ها در خیلی ی از اوقات پنجم تا دهم هزینـه سـرور های اختصاصـی بوده ولی همه امکانات آنهـا را دارا است . همچنین هر VPS میتواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی نیز داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی، VPS درست شبیه یک سرور اختصاصی بوده فرد به هیچ عنوان فرق ی را در روش عملکرد و کیفیت خدمات این دو مشاهده نخواهد کرد.

Xen چیست ؟

اگر تصمیم به تهیه و تولید یک سرور مجازی دارید باید بنابه مورد استفاده خود از این سرور مجازی به Platform ای که جهت Virtualization در Data Center طرف قرارداد شما استفاده شده است، توجه داشته باشد. زیرا که هر کدام از این Platform ها نواقص خاصیتهای ی دارند، از آنجا که بیشتر کاربر ان ایرانی جهت سرور های مجازی خود تمایل به استفاده از Platform مشهور به Xen که متعلق به شرکت Citrix است ، دارند، اندکی درمورد خواص و معابش شرح خواهیم داد.

خاصیتهای :
استقلال کامل یگ سرور مجازی از مابقی سرور های مجازی
استفاده از کرنل کامل لینوکس جهت هر VPS در نتیجه پشتیبانی از تمام امکانات لینوکس
بهره وری از حافظه مجازی نوع SWAP و در نتیجه امکان اجرای وظایف متعددی که نیاز به حافظه زیاد دارند.

معایب:
بجهت استقلال جامعی که فراهم کرده است، نسبت به platform های دیگر مانند Virttuozzo سرعت کمتری دارد.
عدم پشتیبانی از حافظه Brustable که اما در platform های دیگر هم در میزان نظریه پشتیبانی شده است.

ویژگی ها ی سرور مجازی به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل: با دراختیار داشتن دسترسی root، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر دهید، برنامـه های مورد نظر خود را نصب بکنید ، یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.
امنیت : فایل سیـستم شما کاملا مجزا ازبقیه مشتریان خواهد بود و مطمئن خواهید بود که از دسترس آنها دور است و بدین ترتیب امنیت برای شما تامین خواهد شد.
مجزا بودن و کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده جهت خود به صورت کامل می تواند مصرف نماید کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

ویژگی ها ی سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی:

تعرفه : در واقع شما تمام امکانات یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن خواهید داشت.
قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه و تولید ورژن پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می نماید .
مدیریت پذیری: وسائل های تعبیه شده در ویرچوزو (Virtuozzo) نصب برنامـه ها و تغییر به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند.

مصرف از ظرفیتهای خالی: هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیتهای سیستم و عدم مصرف از آن بوسیله سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از تمام آن استفاده نماید .
انعطاف پذیری: ارتقاءمنابع اختصاص یافته جهت یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *