چگونه دوربین مداربسته مناسب را انتخاب کنیم؟

انتخاب دوربین مداربسته مناسب کار زیاد سختی نیست. جهت این کار فقط کافیست نیاز را بدانید تا حدودی در رابطه با امکانات دوربین های مداربسته اطلاعات داشته باشید.


دوربین مدار بسته دام,دوربین مدار بسته بولت,دوربین مدار بسته
در ابتدا بایستی نوع سیستم مداربسته را معین بکنید . سیسـتم های مداربسته به دو دسته اصلی انالوگ شبکه تقسیم می شوند.
سیسـتم مداربسته آنالوگ: ارزان قیمت، ساده و پرکاربر د است. نسبتا همه دوربین های نصب شده در منازل کوچک، واحدهای تجاری و اداری عادی دوربین انالوگ هستند .
سیستم مداربسته شبکه: دوربین های شبکه دوربین هایی عموما پرهزینه و تخصصی تر می باشند . این دوربین ها تکنولوژی به روزتری نسبت به دوربین ها آنالوگ دارند امکان دستیابی به کیفیت های عکس بسیار زیاد بالا را برای شما فراهم می اورند. به طور کلی دوربین های شبکه از بسیار زیاد ی لحاظ از دوربین های آنالوگ بهترند. فقط عیب بزرگ آنها نرخ بر بودن انهاست بنا جهت ن چنانچه از نظر تعرفه دغدغه ای ندارید قطعا به سراغ دوربین های شبکه بروید.
(جهت خواندن متن تخصصی در رابطه با فرق های سیستم انالوگ شبکه به این صفحه مراجعه بکنید )
انتخاب نوع دوربین از نظر بدنه و فرد ی

(مقاله مشروح در این رابطه)
دوربین های مداربسته از نظر نوع شکل بدنه کاربر ی به انواع مختلف ی تقسیم میشوند اما انواع رایج ان عبارتند از:
دوربین دام: دوربین سقفی با شکل نیم دایره ای است که جهت محیطهای مسقف اداری، تجاری یا مسکونی مصرف می شود. این دوربین می تواند با یا بدون دید در شب IR باشد.
دوربین بولت: دوربین بولت دوربین دیواری استوانه ای شکل است که اکثرا در محیطهای غیر مسقف یا صنعتی نصب می شود. دوربین های بولت عموما مقاوت خوب ی در مقابل آب و گرد و غبار دارند. دوربین های بولت با دید در شب IR ساخته میشوند.
دوربین باکس: دوربین باکس دوربین مکعبی شکل و بدون لنز است. این دوربین ها کیفیت عکس مناسب تری نسبت بقیه انواع دوربین های مداربسته می باشند به دلیل نداشتن لنز می توانید لنز مناسب را با تذکر به نیاز خود روی آنها نصب بکنید . این دوربین ها در محیطهای صنعتی، روی صندوق های فروشبرخي یا روبه روی راهروها نصب می شوند. دوربین های باکس اکثرا ٌ فاقد دید در شب IR هستند .
دوربین گردان (PTZ): دوربین گردان، دوربین هایی با بخش مکانیکی جهت چرخاندن دوربین به طرفین هستند . این دوربین ها اکثرا ٌ دارای لنز با زوم اپتیکال هستند که می تواند جزئیات را با اندازه دلخواه در جهات مختلف به شما نشان دهد. این دوربین ها در فضاهای وسیع که نیاز به نظارت چند جهته دارند نصب می شود. دوربین های گردان می توانند با یا بدون دید در شب IR باشند.
دوربین های چشـم ماهی (FishEye): دوربین های چشـم ماهی دوربین هایی می باشند که امکان مشاهده تصاویر در همه زوایا را جهت شما فراهم می کنند. این دوربین ها از طریق لنز فوائد خود تصاویر را در ۳۶۰ درجه در یافت کرده و نشان می دهند. استفاده از این دوربین ها فقط در سیستم شبکه میسر است دوربین های چشـم ماهی انالوگ به صورت وسیع ای ساخته نمی شوند. این دوربین های اکثرا ٌ فاقد دید در شب IR هستند .
دوربین های مینیاتوری (مخفی): دوربین های مینیاتوری دوربینهای کوچکی هستند که با هدف عدم امکان تشخیص دوربین ساخته شده اند. این دوربین ها با اندازه های مختلف ی ساخته می شوند اکثرا کیفیت تصویر مبوسیله ی دارند. استفاده از این دوربین ها فقط در محیط ها داخلی میسر است . (جهت اطلاعات بیشتر در مورد دوربین های مخفی این مطلب را بخوانید)
بعد از انتخاب نوع دوربین حال کمی در رابطه با کیفیت عکس دوربین ها حرف می کنیم.
کیفیت عکس دروبین های شبکه با مگا پیکسل معین می شوند که بیشتر مردم با آن آشنایی کافی را دارند بعد از توضیح ات بیشتر در اینجا خود داری می کنیم. (متن مشروح در رابطه با کیفیت تصویر دوربین های شبکه)
کیفیت تصویر دوربین های انالوگ با وامیزانی به نام تیوی لاین (TV line) معین می شود. تیوی لاین در واقع معادل رزولوشن در سیـستم دیجیتال است. جهت اینکه اشنایی حدودی با این سیستم تفکیک پذیری عکس داشته باشید به جدول زیر توجه بکنید .

کاربر د توضیح ات کیفیت تصویر
فضاهای کوچک (تا ۱۰متر مربع)، محیطهای کم ارزش کیفیت تصویر مبوسیله ۴۰۰TVL
فضاهای متوسط (تا ۲۰ متر مربع)، محیط های با درجه ارزش متوسط کیفیت عکس متوسط به بالا ۵۰۰TVL
فضاهای متوسط (تا ۳۰ متر مربع)، میحطهای با درجه ارزش متوسط به بالا کیفیت عکس بالا ۶۰۰TVL
فضاهای باز یا محیط های ارزشمند بالا بیشترین کیفیت سیـستم انالوگ ۷۰۰TVL

مد نظر داشته باشید که کیفیت تصویر ۷۰۰تیوی لاین کیفیت زیاد بالایی در مقایسه با دوربین های دیجیتال نیست در صورت معادل سازی کیفیت تصویر خروجی حدودا ۰٫۵مگا پیسکل خواهد بود. برای دستیابی به کیفیت بالاتر از ان فقط راه منطقی مصرف از دوربین های شبکه است.
با اطلاعات داده شده در این مقاله شما خواهید توانست تا میزان بسياري نیازهای خود را شناسایی کرده دوربین مناسب را گزینش بکنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *