ویزا و انواع آن

ویزا و انواع آن

شرایط ویزا برای مسافرت به كشورهای خارجی ۲ گونه است؛ یا كشور مزبور از اتباع ایرانی درخواست ویزا می‌كند ‌یا به سبب قراردادهای فی‌مابین، اتباع دو كشور از دریافت ویزا معاف هستند . پس اولین قدم برای مسافرت های خارجی این است كه معین نمایید كشور مورد نظر از شما ویزا می‌خواهد یا خیر‌؟

ویزا ایران

‌ابتدا بهتر است ببینیم اصلا ویزا چیست چه كاربردی دارد؟ ‌ویزا مدركی است كه ضمیمه گذرنامـه شما می‌شود و نشان می‌دهد كه یكی از نمایندگان دولت آن كشور در سفارتخانه یا كنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به كشور متبوع را ارزیابی تشخیص داده است كه شما شرایطی هستید كه برای هدفی ویِژگزینشه به آن كشور وارد می‌شوید.
در عین حال بایستی تذکر داشت، گرفتن ویزا تضمین ورود به كشور مورد نظر نیست افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف پیشگیری ‌كنند.

به طور معمول ویزا در مبادی ورودی هر كشوری، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن كشور اقامت خواهید كرد و آخرین مهلتی كه برای ورود به كشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است.
ویزا مدركی است كه ضمیمه گذرنامـه شما می‌شود نشان می‌دهد كه یكی از نمایندگان دولت آن كشور در سفارتخانه یا كنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به كشور متبوع را ارزیابی تشخیص داده است كه شما دارای شرایطی هستید كه جهت هدفی ویِژگزینشه به آن كشور وارد می‌شوید

انواع ویزا
ویزا انواع مختلف ی دارد كه بر اساس هدف اعلام شده از طرف شما ارائه مدارك جهت اثبات آن صادر می‌شود. ویزاهای رایج عبارتند از: ویزای توریستی،‌ دانشجویی،‌ تجاری، ‌پژوهشی و…‌ پس اكیدا توصیه می‌كنیم از ابتدا باید روادید دریافت شده توسط مسافر مناسب کار مورد نظر (تجاری، توریستی، دانشجویی یا هر نوع دیگر) باشد. در غیر این صورت ممكن است مسافر در طول مسافرت دچار مشكلات احتمـا لی شود.

ویزا می‌تواند به صورت singleصادر شود كه در این صورت به شما تنها اجازه یك بار ورود به آن كشور را می‌دهد. همچنین ‌ ویزای شما ممكن است multiple باشد كه به این ترتیب، شما امكان ورود خروج زیاد به كشور صادركننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.
پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به كشور مورد نظر را دارید، به خاطر این‌كه مجبور نباشید جهت مسافرت بعدی ویزا بگیرید، سعی نمایید ویزایی با مدت اعتبار زیاد ‌تر و به صورت multiple بگیرید.
نكته مهمی كه ‌‌می بایست به آن اشاره كرد، قانون عدم امكان تمدید ویزا جهت ویزاهای توریستی ویزاهای كمتر از ۶ ماه اعتبار است، اما در موارد ی ویِژگزینشه مانند مشكلات پزشكی این كار انجام می‌شود.

از ویزا به خوب ی نگهداری کنـید
به خاطر داشته باشید كه در یك كشور خارجی، گذرنامـه به منزله كارت شناسایی برگه هویت شماست همين طور داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاك آن كشور است كه به همین باید در حفظ نگهداری آن كوشا باشید‌.
از همه صفحات گذرنامـه ویزا ۲ سری فتوكپی تولید و ساخت كرده یكسری را در محل اقامت گذاشته و سری دیگر را همراه داشته باشید تا در صورت سرقت یا مفقود شدن گذرنامـه از آنها مصرف کنـید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *