لنز شما می تواند باعث خوب یت یا شکست شما شود: آنچه باید برای هر نوع عکاسی مصرف بکنید

ی بحث تجهیزات عکاسی بیان باشد، لنزها تمام چیز هستند . شما می توانید

 آموزش عکاسی

آموزش عکاسی حرفه ای,آموزش عکاسی,عکاسی

پرهزینه قیمت ترین دوربین هایی که نیکون و کانن می سازند را داشته باشید – نیکون D4S و کانن EOS 1DX با قیمت ۶۰۰۰ دلار – ولی چنانچه شما از نوع لنز درست مناسبی جهت عکاسی مصرف نکنید، این ارزش ی ندارد. در این مطلب لنزک درباره انواع عکاسی لنز هایی که خوب است استفاده کنیم، حرف خواهیم کرد. پس چنانچه این سوال را دارید که در هر موقعیت از کدام لنز بایستی استفاده بکنید ؟ یا قصد خرید لنز (یا ارتقاء لنز فعلی) دارید، این مطلب به شما یاری خواهد کرد.

چنانچه شما در یک بازی بسکتبال تنها با یک لنز ۵۰ میلی متری ثابت حضـور پیدا بکنید ، هرگز نمی توانید از آن توپ انداختن ها در حلقه یا خطاهایی که در طول بازی اتفاق می افتد عکـس بگیرید. چنانچه شما بدون هیچ چیزی جز یک لنز ماکرو در جلسه عکاسی پرتره حاضر شوید، احتمال دارد در انتها عکس جالب های عالی از چشم های سوژه خود به دست آورید، اما هیچ پرتره ای که ارزش یک آلبوم خانوادگی را داشته باشد، ثبت نخواهید کرد. اگر شما سعی دارید عکـس های خیره کننده از مواد غذایی ایجاد بکنید ، ولی تنها یک لنز واید (عریض) برای کار کردن دارید، احتمـا لا قادر به نشان دادن تمام بافت ها و جزئیات کوچک غذاهایی که می خواهید از آنها عکس جالب بگیرید نخواهید بود.

لنزها مهم هستند ، اما شما از کجا قرار است بدانید که در هر موقعیت از کدام لنز می بایست استفاده بکنید ؟ این می تواند سوال سختی باشد؛ خوشبختانه، ما این کار را برای شما انجام داده ایم! دفعه بعد که در حال آماده شدن جهت رفتن به عکاسی هستید یا سعی دارید بفهمید از چه لنزی می بایست مصرف بکنید ، در زمان خود کمی صرفه جویی کرده و نبرخي به این مطلب بیندازید.

لنز مناسب جهت عکاسی ورزشی احتمال دارد بسته به این که شما از چه نوع اکشنی (حرکتی) عکس جالب می گیرید مفرق باشد، ولی در کل، عکاسی ورزشی به لنز بلند (فاصله کانونی زیاد ) با عمق میدان کم نیاز دارد. لنز بلند بسیار زیاد مهم است، چون اکثرا اوقات شما دقیقا در مقابل نزدیک اکشن نخواهید بود. شما به احتمـا ل زیاد در خطوط طرفین میدان گیم خواهید بود، و به چیزی با فاصله کانونی زیاد برای ثبت تمام لحظات مهمی که دورتر از آنچه که زاویه باز بتواند به آن برسد اتفاق می افتند، نیاز خواهید داشت. همچنین داشتن یک عمق میدان کم برای جدا کردن ورزشکاران از پس زمینه (مات کردن پس زمینه) هم خیلی مهم است. چنانچه شما تصویر ی از یک بازیکن فوتبال در لحظه گل زدن به دروازه حریف ثبت بکنید ، ولی در عمق میدان کامل عکس جالب بگیرید، بازیکن با پس زمینه شارپ مخلوط خواهد شد. ولی چنانچه با عمق میدان کم عکس جالب بگیرید، دیافراگم های باز مانند ۲ یا ۲٫۸، پس زمینه مات و خارج از فوکوس می شود، درحالیکه بازیکن واضح و شارپ باقی مانده نقطه کانونی آشکار تصویر می شود.

لنزک: منظور از نقطه کانونی (focal point) سوژه مهم است که در اکثر مواقع می خواهیم واضح شارپ باقی بماند و با مات یا تار کردن پس زمینه عکـس (با عمق میدان کم – دیافراگم باز) تمرکز بیشتری را روی این نقطه کانونی یا سوژه مهم مان قرار می دهیم.

لنز Canon EF 70-200mm در f/2.8 و Nikon 70-200mm در f/2.8 مورد های خوب ی هستند . محدوده فاصله کانونی عریض، عمق میدان کم تثبیت کننده عکس ، این لنزها را در بین عکاسان ورزشی پیشرفته به جزء مهم تجهیزات عکاسی تبدیل می کنند. اگر شما به دنبال چیزی با فاصله کانونی حتی زیاد تر هستید، Nikon 80-400mm در f/4.5-5.6 یا Canon EF 100-400mm در f/4.5-5.6 را تست بکنید .

زیبا یی عکاسی پرتره این است که آن را می توان با طیف وسیع ی از لنزهای مختلف برای ثبت انواع پرتره های مختلف با خوب یت انجام داد. گفته می شود که بهتریـن لنزهای پرتره به طور کلی لنزهایی با فواصل کانونی ثابت و عمق میدان کم هستند . یک لنز ثابت ۳۵ میلی متری یا ۵۰ میلی متری مورد مناسبی است چون محیط کافی جهت گنجاندن کمی از پس زمینه یا محیط در عکس را دارد، و با این وجود سوژه را نقطه کانونی مهم تصویر می نماید . یک عمق میدان کم همچنین از این جهت مهم است که فوکوس را حتی بیشتر بر روی چشم های سوژه شما می آورد. لنزی با دیافراگم های بازی چون f/1.2 یا f/2، با عمق میدان کمی که ارائه می دهد، به شما کمک خواهد کرد تا عکسهایی ایجاد بکنید که چشم های سوژه شما در فوکوس و شارپ باشند، در حالی که بقیه چهره سوژه و پس زمینه به نرمی تار شده باشند. برای به دست آوردن چنین پرتره هایی Canon EF 50mm در f/1.2 یا Nikon AF-S 58mm در f/1.4 را امتحان بکنید .

با اهمیت زیاد ترین بخش عکاسی از غذا ها جزئیات است. اگر قطعه کوچک از میوه یا شاخه کوچک از چاشنی در جای درست نباشد، می تواند کل عکس را خراب نماید . و با کیفیت ترین لنز برای استفاده در وقت فوکوس بر روی جزئیات، لنز ماکرو با عمق میدان کم است. لنز ماکرو توانایی فوکوس کردن بر روی جزئیات کوچکی را دارد که لنز واید، ثابت، یا زوم نمی تواند آنها را ثبت نماید . عمق میدان کم فوکوس را بر روی جزئیات کوچک تصویر خواهد آورد، و درک و قدردانی از مواد غذایی لذیذ را برای بیننده آسان تر می نماید . جهت به دست آوردن عکس جالب های کلوزآپ واقعی، Canon EF 100mm در f/2.8 یا Nikon 105mm در f/2.8 را تست بکنید . جهت بیشتر شدن ثبات، مصرف از سه پایه در عکاسی با یک لنز ماکرو را به یاد داشته باشید.

حقیقت این است که چنانچه از مراسم عروسی عکس جالب می گیرید، هرگز نمی توانید لنزهای کافی داشته باشید. ولی چند لنز ویِژگزینشه می باشند که به شما کمک خواهند کرد تا یک گالری عکس جالب باورنکردنی برای زوج خوشبخت ایجاد بکنید تا همـواره آن را به یاد داشته باشند. یک لنز ثابت ۵۰ میلی متری یا ۸۵ میلی متری، مانند Canon EF 85mm در f/1.2 یا Nikon AF-S Nikkor 85mm در f/1.4، جهت پرتره های خانوادگی عالی است – ی که عروس داماد با مادر، پدر و خواهرها برادرهای خود ژست می گیرند. وقتی که تصاویر بعدا به صورت یک گالری نمایش داده شوند، استفاده از یک لنز ثابت یکسان برای تمام پرتره های خانوادگی، ظاهر یکنواخت تری ایجاد خواهد کرد. لنز واید برای پرتره های گروهی بزرگ، عکـس هایی از لوکیشن و جهت ثبت تصاویر رقص تصادفی بی هوا (کاندید) در انتها شب زیاد مهم است. لنزی با محدوده عریض تر برای قسمت هایی از مراسم عروسی که کمتر پروگرام ریزی شده اند، وقتی که شما می بایست سريع فکر کرده واکنش نشان دهید یک ناحیه تعیین شده جهت عکس جالب گرفتن از آن ندارید، ایده خوب ی است. Nikon 24-70mm در f/2.8 Canon EF 24-70mm متری در f/2.8 هر دو مورد های فوق العاده ای هستند چون محدوده فاصله کانونی عریض، همين طور عمق میدان کمی دارند. اینها هر دو لنزهای بهتر ی جهت مصرف روزمره در هر موقعیتی هستند .

پس دفعه بعد که دارید برای عکاسی آماده می شوید، نگـران نباشید که بایستی از کدام لنز استفاده بکنید . با اهمیت ترین چیز این است که کاری بکنید لنز شما جهت شما بهتر عمل نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *