در فصل بهار چه لباسی بپوشیم؟

مدل مانتو مجلسی زنانه
پونه خامین طراح عقیده دارد چون در ایران خانم‌ها یک فرم ثابت حاوی مانتو و روسری دارند، مصرف از یک رنگ به عنوان مد سال باعث می‌شود لبـاس ‌ها یکسان شوند.

پونه خامین که در رشته‌های صنایع دستی و روزنامـه ‌نگاری تحصیل کرده است، بعد از کار به عنوان منشی صحنه در سینما تلویزیون به کار در زمینه طراحی لبـاس عمومی پرداخته و محصولات ی با نام «هوردخت» تولید می‌کند.
او در مورد انتخاب مناسب فصل بهار و تابستان می‌گوید: جنس پارچه در گزینش لبـاس خیلی خیلی مهم است. با تذکر به اینکه زمستانی کم بارش داشتیم می‌دانیم که بهار و تابستان گرمی خواهیم داشت، پس باید از پارچه‌های خنک مصرف شود. ولی هر پارچه‌ای هم که نازک باشد دلیل بر خنک بودن آن نیست. لبـاس ی که جهت پوشش این فصل خانم‌ها خیلی مناسب است، دامن است. دامن علاوه بـر اینکه باوقار و سنگین بودن خنک‌تر است. اگر خانم‌ها عادت کنند با مانتوی دامن بپوشند کار ‌های آزادانه‌تری خواهند داشت.

خامین درمورد نبود رنگ و مدل سال در بازار پوشاک ایران گفت: به نظر من اینکه در پوشش رسمی خانم‌ها رنگ سال یا مد سال وجود ندارد بهتر است. وقتی در کشورهای خارجی رنگ سال معرفی می‌شود به دلیل تنوع بسياري که در پوشاک افراد وجود دارد، این رنگ یکسان باعث دوباره تکرار ی شدن پوشش آن‌ها نمی‌شود ولی در ایران خانم‌ها یک فرم ثابت حاوی مانتو روسری دارند اگر قرار باشد از رنگ به عنوان مد سال مصرف کنند تمام افراد یکسان خواهند شد.

وی اضافه می‌کند: در فرم ثابت پوشش ما تنها رنگ‌های متنوع می‌تواند فرق ایجاد نماید . به نظر من رنگ نقش مهمی در دارد و من روی این موضوع زیاد حساس هستم. قانون نانوشته‌ای در کشور ما وجود دارد که بر طبـق آن خانم‌ها بیشتر از رنگ‌های تیره استفاده می‌کنند، اما من سعی می‌کنم از رنگ‌های متنوع در کار‌هایم استفاده کنم.
او که دوره طراحی لبـاس را در مالزی گذرانده است ادامه می‌دهد: خوشبختانه طراحان جوان بسياري هستند که کار را می‌کنند و هر کسی مهر امضای را دارد. تنوع بسیار زیاد ی که در کارهای آن‌ها به وجود آمده باعث می‌شود قدرت انتخاب افراد بالا‌تر رود. من سعی می‌کنم کارهای خلاقانه انجام دهم و به عنوان مثال روی مانتو‌ها یا ساق روسری نقاشی یا چاپ دستی انجام می‌دهم تا از حالت آسان درآیند. طرح روی آن‌ها هم با تذکر به فصل مفرق است. در فصل پاییز زمستان از نقوش اسلیمی و سنتی استفاده می‌کنم ولی در فصل بهار به سمت طرح‌های فانتزی یا گل شکوفه می‌روم تا لبـاس مناسب فصل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *