خواص بررسي و کتابخوانی در کودکان و نوجوانان

خواص مطالعه و کتابخوانی در کودکان و نوجوانان

بانک کتاب

بانک کتاب ایرانیان

bankeketab
حضرت علی علیه السلام می فرمایند: هر آن کس که با کتاب آرامش یابد راحتی و آسایش از او سلب نمی‌گردد. آدم موجودی کمال گراست و با سکون سکوت سازگاری ندارد . او همیشه به دنبال راهی است که قدم پیش گذارد و گره ای از موارد خود بگاحتمال دارد . پس او برای پیشرفت در عرصه های زندگی احتیاج به معرفت جامعی از خود جامعه دارد و باید با قدیم اینده رابطه برقرار نماید . آئین مقدس ادرود ، فراگیری علم ودانش را علت ی برای رشد پویایی تعالی جامعه برشمرده است . از پیامبر اسلام نیز روایت شده است : هر کس در جستجوی جهان ست باید دانش فراگیرد و هر کس به آخرت دل بسته است بایستی از علم بهره گیرد هر کس جهان و آخرت هر دو را می خواهد، باز گریزی از دانش آموزی ندارد . و درجای دیگر می فرمایند: اگر روزی بر من بگذرد که درآن روز به علم ودانش من افزوده نشود. آن روز روز مبارکی نیست. با کتاب بهتر است که آدم شناخته می شود ، بیشتر شدن می نماید جهت حرکت آماده می شود.

عادت به تحقيق و اثر آن در کودکی و نوجوانی پایدار است.
بسياري از پژوهشگران و روانشناسان معتقد هستند که اساس و زیربنای شخصیت آدم در سالهای اول زندگی پایه‌گذاری می شود و آموخته های این زمان اثر عمیقی بر آینده ی زندگی شخص دارد . پس چنانچه مطالب خواندنی مفید و سازنده در اختیار کودکان ونوجوانان قرار گیرد و آنها از همان سن کودکی به مطالعه عادت کنند، راه رسم زندگی را خواهند آموخت و تحت تاثیر داستانها و کتابهای آموزنده ، به رشد و تعالی خواهند رسید در آینده هم برای حل مشکلات از کتاب یاری خواهند گرفت . حضرت علی (ع) می فرمایند: با کیفیت ترین چیزی که نوجوانان باید یاد بگیرند سلسه کارهایی است که به بزرگسالی به آن نیازمند خواهند بود : آدم ی برای داشتن زندگی سعادتمند ، نیازمند بینش و آگاهي است و آموخته های زمان کودکی و نوجوانی ، مقدمه ای جهت زندگی فرد است . کودکان راه زندگی سعادتمندانه فردا را امروز باید بیاموزند ودراین مسیر کتابخوانی ، چون چراغی فرا راه انهاست.
تحقيق راهی برای تقویت روحیه دینی کودکان نوجوانان است .
برخي والدین به ناآگاهی درک نادرستی که از موارد دینی مذهبی دارند . نمی توانند روش بهتر ی برای کودکان نوجوانان باشند. پس ممکن است در آموزش این گونه موارد دچار غلط شوند یا هرگز فرصت مناسبی برای روش این موارد نیابند . بررسي کتابهای دینی به بچه و نوجوان یاری می نماید تا به درک صحیحی از این موارد دست یابد پیش از آن که دیر شود به رشد و شکوفایی برسد. اما گزینش کتابهای مناسب چگونگی تحقيق و برداشت کوچولو از مطالب آنها از حساسیت خاصی برخودار است به راهنمائی افراد آگاه نیاز دارد.
تحقيق صحیح زمینه ساز اندیشه و خلاقیت کودکان و نوجوانان است.
خواندن کتابها و داستانهای مختلف سبب شکل گیری ارزشهای گوناگون در ذهن کودک می شود. حساسیت او را افزایش می دهد و احترام به دیگران در او شکل میگرد . رضایتی که کوچولو از تحقيق به دست می آورد او را متکی به خود بار خواهد آورد . موارد ی که بر اثر مطالعه جهت کوچولو بیان می شود و مقایسه هایی که او بین موارد مختلف می نماید . در کل سبب می شود که او فردی خلاق بار بیاید.
با بهره گیری از تخیل که ضرورت مهم خلاقیت است جهان یی بزرگ و پهناور در مقابل چشم ان کودک گشوده می شود او قادر است ازادانه خیال پردازی نماید . کوچولو در این شرایط هنوز را محدود و محبوس در حصار واقعیتها و امور مشهود نمی بیند.
بررسي باعث پیشرفت تحصیلی است
مطالعه غیر درسی ، باعث بالا رفتن سطح فکر فعال شدن ذهن کودکان و نوجوانان است . وقتی سطح فکر دانش آموزی بالا رفت و ذهن او فعال شد . امکان فراگیری در سهای مدرسه برای ش خوبتر فراهم می شود. یعنی ذهن او آمادگی بیشتری را جهت یادگیری ریاضی، ادبیات تاریخ، …. خواهد داشت و این مطلبی است که تجربه ی آن را بارها ثابت کرده است.
دانش آموزی که همگام با تحقيق ی درسی ، به طور جدی به بررسي ی کتابهای غیر درسی می پردازد، بدین وسیله :
دارای سطح فکر و اندیشه های وسیع می شود.
ذهنش جهت فراگیری فعال تر می شود.
گنجینه ی لغاتش کامل تر می شود.
افقهای جدید ی پیش رویش باز می شود.
آمادگی جهت یادگیری درسهای مدرسه بیشتر می شود.
به صورت جدید تر قوی تر در راه کسب علم گام بر می دارد.
کتابخوانی راهی برای معرفت الگوهاست
کودکان و نوجوانان برای خوب یت در زندگی ، به الگوهای رفتاری نیازمندند. وجود حس شبیه سازی در کودکان و نوجوانان و نیاز آنها به الگوهای رفتاری ، ایجاب می نماید که به الگوهای مناسب ای دسترسی داشته باشند تا بدین وسله شخصیت رفتار را تشکیل دهند. الگوهایی که به وسیله ی کتاب معرفی میشوند نقش مهمی را در شکل دادن به شخصیت کودکان نوجوانان ایفا می کنند. به لحاظ تاثیری که الگوهای برجسته ی اخلاقی در فرد نوجوانان جوانان دارد . بررسي ی زندگینامـه ی بزرگان مشاهیر فرزانگان می تواند بسیار زیاد تاثیر گذار واقع شود.
عادت به بررسي ، امری اکتسابی است؟
عده ای از والدین و مربیان تصور می کنند که عادت به مطالعه امری ذاتی خصلتی است که تنها از افراد به دلیل کنجکاوی علاقه … به آن روی می آورند و دیگران نمی توانند اهل بررسي باشند و شاید به همین دلیل هیچ گونه تلاش ی جهت ایجاد عادت به تحقيق در فرزندان خود انجام نمی دهند.
پژوهشهای اخیر در زمینه ی تعلیم تربیت ثابت کرده است که عادت به مطالعه یک امر اکستابی است . یعنی همان گونه که کودک، خواندن و نوشتن را یاد میگرد می تواند تحقيق را بیاموزد . پس باید راهنمای مطالعه را به او آموخت واو را به خواندن عادت داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *