جاوا چیست؟

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

جاوا JAVA یک زبان پروگرام نویسی است که درسال ۱۹۹۴ بوسیله یکی از مهندسین شرکت سان (sun) به نام جیمز گوسلینگ نوشته شد، جیمز از نوشتن پروگرام با ++C خسته شده بود جاوا را برای رفع نیازهای طراحی کرد. مثل لینوکس ترودلز که لینوکس (Linux) را برای استفاده پدید آورد.
جیمز ابتدا نام این پروگرام را oak گذاشت. در آن‌زمان شرکت sun از گسترش oak منصرف شد ولی با پیشرفت و گسترش اینترنت و معین شدن امکانات برنامـه و تطابق برخي خصوصیات ی آن با نیازهای اینترنت مجموعه sun پروژه oak را فعال نمود و نام جاوا را جهت آن برگزید.
نام جاوا از Jsut Another Vague Acronym گرفته شده است دلیل آن این بود که تیم پروگرام نویسان جاوا به قهوه زیاد علاقه داشتند. این مساله در لوگوی جاوا مشهود است!!

نگارش ورژن اول جاوا در سال ۹۵ شروع شد در سال ۹۷ نسخه ۱/۱ و در سال ۹۸ ورژن ۱/۲ به بازار ارایه شد. اما تا کنون ورژن های مفرق با امکانات مفرق به بازار ارایه شده است. جاوا زبان مادر جهت سیـستم علت سولاریس است، مثل بیسیک جهت سیسـتم علت ویندوز زبان سی جهت یونیکس.
مهم ترین ویژگی جاوا این است که اساسا شی گراست به این مفهوم که توانایی استفاده مجدد و مکرر از کدهای از پیش نوشته شده را دارد.
ویژگی دیگر جاوا این است که بر روی سیـستم های مختلف کار می نماید برای مثال برنامـه ای که شما با یک سیستم اینتل نوشته اید به راحتی روی یک سیسـتم مکینتاش و یونیکس اجرا می شود و این علت اصلی موفق یت جاوا است.
سادگی، قابل انتقال بودن، کارایی بالا، استحکام، پویایی ایمنی بالا از دیگر امکانات جاوا است.

معمول ترین پروگرام هایی که با جاوا نوشته می شود Applet ها هستند . Applet پروگرام ای پویا است که در صفحه وب اجرا می شود و جهت دیدن آن به مرورگری نیاز است که جاوا را پشتیبانی نماید . به اضافه این شما می توانید با جاوا برنامـه های فرد دی، چند منظوره وسطح بالا بنویسید مثل پروگرام های سرویس دهی شبکه یا سرویس دهنده پست الکترونیک.
جاوا در واقع زبان برنامـه نویسی شی گرا وزیاد قدرتمند است و تمام خصوصیت های ++C C را داراست. اما خصوصیت های مساله ساز آن مثل وراثت اشاره گرها را کنار گذاشته است. برنامـه نویسانی که با C++ آشنا هستند زیاد راحت و سریع می توانند JAVA را یاد بگیرند. با جاوا کد نویسی زیاد آسان تر است کدها و کلاس ها و کتابخانه های آماده جاوا باعث می گردد نوشتن برنامـه با جاوا از نظر تعداد خطوط و وقت لازم تقریبا یک سوم یک پروگرام ++C است.

.NET رقیب JAVA؟
.NET فرمی است که به وسیله مایکروسافت MicroSoft برای تهیه و تولید سایت ها با امکانات زیاد و مفرق ایجاد شده است به طوری که پارت ی از یک پروژه را می توان با ++CV و بخش دیگر را با پروگرام ای دیگر نوشت و در نهایت کل آن بوسیله واسطه به نام MSIL ترجمه شده و در محیط .NET قابل اجرا است.

J2EE (نسخه JAVA) به وسیله کمپانی SUN با همکاری مجموعه های IBM HP تهیه و تولید شده است. در این قالب فقط زبانی که مورد استفاده قرار می گیرد جاوا است، بر خلاف .NET که تنها روی محیط های سازگار با ویندوز عمل می نماید ، مستقل از سخت افزار است.
بین .NET و JAVA کدام را گزینش کنیمًـ؟
– قابلیت انتقال برنامـه ها روی سیستم های مختلف شعار اصلی جاوا یعنی: “یک بار بنویس و هر جا استفاده کن” (Writeonce-Run anywhere) موضوعی زیاد حایض ارزش است که بسته به نیاز شما نوع پروگرام شما می تواند بسیار زیاد با اهمیت باشد.
– در محیط هایی که چند نوع سیـستم سخت افزاری وجود دارد به احتمال زیاد پروگرام های تحت جاوا مناسب تر است ولی چنانچه در محیط مورد نظر شما از سیـستم علت ویندوز مصرف می شود مصرف از .NET نرخ کمتری در برخواهد داشت.
– .NET خصوصیات یی دارد که با آن می توان وب سایت های جذاب و زیبا تری ساخت اما در وبسایت های پیچیده بزرگ جایی که کارایی مهمتر از ظاهر است بهتر است از جاوا استفاده کنیم.
– تصور بکنید نیاز به برنامـه ای دارید که در آن چیزهایی به صورت دینامیک ایجاد می شوند بعد از طی سری عملیات بر روی آنها از بین می روند، در این نوع پروگرام ها تعقیب اشیایی که در برنامـه تولید و ساخته می شوند، تخصیص مدیریت حافظه تماما بر عهده پروگرام نویس است. ولی جاوا دارای یک سیـستم اتوماتیک مدیریت پاکسازی حافظه است که خیلی ی از موارد را آسان کرده است.
هر تکنولوژی که ایجاد می شود؛ هر برنامـه ای که مورد توجه عموم قرار می گیرد حتمـا مورد توجه نفوذگران هم واقع می شود، هر سیسـتم ی که بخواهد بماند و پیشرفت نماید نیاز به ایمنی دارد اینجاست که سدهای حفاظتی جاوا و مدل های امنیتی آن که حاصل تلاش زبردست ترین پروگرام نویسان جهان ست مورد توجه قرار می گیرد. مد چهار لایه امنیتی جاوا جلوی زیاد از اقدامات خرابکارانه نفوذی را می گیرد، ولی هیچ سدی ۱۰۰درصد غیر قابل نفوذ نیست!!
در هر حال انتخاب بین این دو نیاز به نقد دقیق، آینده نگری و معین شدن اهداف دراز مدت میزان سرمایه گذاری شما دارد زیرا تعرفه هایی که یک برنامـه جاوا دربر دارد در اکثر موارد چندین مساوی یک برنامـه .NET خواهد بود.

جاوا اسکریپت JAVA Script:
افرادی که با جهان ی اینترنت و رایانه آشنایی دارند به احتمال زیاد این اسم را شنیده‌اند. اما غلط نکنید JAVA Script با جاوا تفاوت دارد. JAVA Script یک پروگرام کاملا مستقل است که توسط شرکت SUN شرکـت NetScape تهیه و تولید شده است. جاوا هم به صورت فایل اجرایی (exe) و هم در صفحات وب قابل مصرف است. ولی JAVA Script فقط به منظور استفاده در اینترنت طراحی شده است. شما می توانید یک متن جاوا اسکریپت را در آسان ترین ویرایشگرها مثل «وردپد» word pad ویرایش بکنید . دستورات JAVA Script داخـل تگ های HTML قرار گرفته و بعد داخـل فایلی با پسوند .htm ذخیره می شوند و در مرورگرهای وب قابل مشاهده هستند .
خلاصه این که جاوا برنامـه ای قوی و فرد دی است و ابتدا تنها مورد توجه برنامـه نویسان آمریکایی بود ولی هم اکنون به قدری افزایش کرده است که پروگرام نویسان همه جهان به آن اعتقاد پیدا کرده اند، ولی از آنجا که جاوا وسائل ی است برای برنامـه های پیچیده بزرگ که توسط تعداد معدودی از سیـستم ها مورد استفاده قرار می گیرد، کمتر مورد تذکر برنامـه نویسان سیستم های کوچک قرار گرفته ولی با تمام اینها وسائل های خیلی قدرتمند پیشرفته ای دارد که امکانات زیادی به این زبان برنامـه نویسی داده است.

سان به بازاری وسیع می اندیشد
جاوا ۲ ؛ آخرین تلاش برای بقا

۱۳ سال قبل, ۱۳ نفر از کارمندان سان میکروسیستم جهت انجام پروژه پر تشویشی با عنوان “موج نو پردازش کامپوتری“ پرداختند.
این مساله از قدیم وجود داشت ولی تنها دستاورد این تیم, جوابگویی به این سوال بود که چگونه نیازهای نوین پردازش اطلاعات برطرف می شود. ۵ سال طول کشید وافکار ونظرات و توصیه ات زیادی بیان شد تا فناوری جاوا به جهان یان شناسانده شود. جاوا اولین فضای ی است که امکان برنامـه نویسی قدرتمند تجاری را ایجاد کرد.
جاوا به صورت فناوری نوپا وارد بازار شد و بعدها در اینترنت ریشه گرفت. این روزها نام HotJava کمتر به گوش می خورد. این محصول اولین مرورگری بود که Applet ها را پشتیبانی می کرد. Applet ها پروگرام های کوچکی بودند که در بروزر ذخیره می شدند و قادر بودند صفحات HTML ثابت را به کاربر دهایی جذاب همچون بازی های شطرنج دوسویه, چت روم های چند نفری و حتی فرد دهایی در تجارت سهام تبدیل کنند.

توانایی های بالقوه جاوا با نیازهای روز اینترنت همخوانی پیدا کرد سریع به صورت زبان بالفعل اینترنت و محاسبات تجاری درآمد. جاوا سریع گسترش یافت و طریقه محاسبات و همچنین استفاده از اینترنت را تغییر داد, به طوری که وقت ی شما به صورت آنلاین کتابی می خرید یا سهامی را به فروش می رسانید در حال مصرف از جاوا هستید.
حال بعد از گذشت ۸ سال کار جاوا,این سوال بیان می شود که جاوا چگونه می تواند بر موج محاسبات پردازش تاثیر گذار باشدًـ؟
دیدگاه های مختلف ی دراین زمینه وجود دارد ولی خیلی مهم ترین آنها این است که جاوا اگر می خواهد نقش خود, یعنی ارتقا فرد د رایانه را حفظ نماید باید از پیچیدگی خود بکاهد. یکی از کلیدهای موفق یت جاوا نسخه تجاری جاوا ۲ است که با نام J2EE شناخته شده است.
J2EE زیاد قدرتمند است و توانایی های خیلی ی دارد ولی همان گونه که می دانیم با بیشتر شدن قدرت پیچیدگی ها بیشتر شدن می یابد. اما جاوا برای این که با سازگاری زیادتری در اجرا کار نماید قدرت را هم حفظ نماید باید آسان تر باشد.
“جاوا“ ۲ یا به این مساله تذکر خواهد داشت نقش را درمحاسبات حفظ خواهد کرد یا به دلیل کاربر دی نبودن به دست فراموشی سپرده می شود. اما امیدواری بسياري وجود دارد که جاوا ۲ موفق عمل نماید , چون سرمایه ها و افکار بسياري آن را پشتیبانی می کنند. اما برای نیل به این هدف باید قادر به حل دو مساله باشد.
جاوا ۲ هنوز نیز به طوری باور نکردنی پیچیده مانده است طوری که فقط برای افراد ماهر و نیروهای کارشناس قابل استفاده است.
با توجه به نیاز جهان ی برای كم شدن قیمت ها و شرح حال به روز و سازندگان فناوری اطلاعات پیچیدگی می تواند علت ی نابود کننده باشد. جاوا ۲ می بایست با حفظ استانداردهای خود توجه به نیازهای مشتریان در صدر قرار گرفتن درعرصه های رقابتی روند تجاری شدن را تزود نماید .
همان گونه که آسان تر کردن Visual Basic فرد د ویندوز را بیشتر شدن داد, جاوا ۲ هم باید میانه رو باشد و با كم شدن پیچیدگی از حالت اختصاص پیدا کردن به نخبگان خارج شود.
كم شدن پیچیدگی جاوا۲, آن را در سطح وسیع ی قابل فهم و کاربر دی می نماید ضمن آن که در کاربر ان نیز صرفه جویی می شود وباعث استفاده بهینه از توانایی های آن می شود. علاوه بـر آن در زمینه تجاری هم به میزان قابل توجه ی در نرخ صرفه جویی می شود.
دومین مساله میزان سرعتی است که نوآوری جاوا ۲ در اختیار مشتریان خود می گذارد. میزان آسانی جاوا۲ احتمالا چندان ارزش نداشته باشد ولی در مقابل برای اینکه جاوا۲ در عرصه بازار حضـور یابد باید سرعت را به میزان ایده آل و مناسب برساند.
افرادی می باشند که احتمال دارد به کیفیت ارزش چندانی ندهند ولی سریع آنها نیاز باشد پس در اینجا سرعت مهمترین مساله خواهد بود.
جاوا۲ هنوز هم می تواند پیشتاز باشد ولی باید در دستورالعمل های تغییراتی را ایجاد نماید . متخصصان پیشرفته جاوا (JCP) در میدان رقبا در صدر قرار دارند و جهت جذب مشتری بیشتر فناوری های را قبل از ورود به بازار استاندارد می کنند.
این تغییرات یکی دوسال به طول خواهد انجامید و در حال حاضر با افزایش نیازهای مشتریان, فروشندگان ناچاربه عرضه فناوری هایی هستند که صورت تجاری داشته باشد اما در واقع این فناوری ها می بایست قبل از عرضه, موارد مربوط به استاندارد در آنها اعمال شود. درحال حاضرweb فناوری هایی را عرضه می نماید که در سطح وسیع ی مورد مصرف قرار می گیرد بوسیله world wide web consortium استاندارد می شود به مفهوم این فناوری ها اول در بازار عرضه می شود و بعد عمل استاندارد سازی بر آنها اعمال می شود.
JAVA2 با استانداردی که مورد نیاز مشتری است با سرعتی بالاتر از انواع قبلی عرضه می شود به طوری که چنانچه این فناوری نبود بایستی مرتب مراحل نوآوری, اجرا, استاندارد مورد توجه قرار می گرفت.
جاوا ۲ از انواع خوب فناوری های عرضه شده در طول این هشت سال است ما همچنان به سرمایه گذاری در كم شدن پیچیدگی سرعت نوآوری و استانداردسازی آن ادامه خواهیم داد تا در هشت سال آینده هم به شکلی موفق عمل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *