تاریخچه وایت برد

تخته سفید یا وایت‌برد وسیله‌ای است دارای سطحی وسيع جهت نوشتن. از تخته سفید در مکان‌های آموزش ی مصرف می‌شود. برای نوشتن روی تخته سفید از ماژیک‌های ویژه مصرف می‌کنند. جهت پاک کردن نوشته‌ها از وسیله‌ای به نام تخته پاک کن، که از تکه ابر تشکیل شده‌است، مصرف می‌شود. با به‌وجودآمدن تخته سفید، امروزه کمتر از تخته سیاه مصرف می‌شود.
تاریخچه

وایت برد

وایت برد,وایت برد,وایت برد
وایت برد توسط مارتین هیت که در جنگ کره عکاس بود اختراع شد. ایدهٔ این نوع تخته از نوشتن پیام‌ها برروی دیوار کناریِ تلفن گرفته شد. مارتین در وقت کار با نگاتیوهای فیلم جذاب متوجه شد که با ماژیک می‌شود روی فیلم دیدنی نوشت می‌توان به‌راحتی آن را با دستمال خیس پاک کرد. این روش، آغازی برای تهیه و تولید اولین وایت‌بردهای اولیه بود. اولین مدل برای وارد کردن نمونه و پرده‌برداری بوسیله مارتین درست شد که شب قبلش نمونه در آتش سوخت باعث شد که اقای مارتین هیت ایدهٔ خودش را به دری-مارک بفروشد، به این ترتیب آنان وایت‌برد را به جهان ی آموزش ی معرفی کردند.

در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ و اوایل دههٔ ۱۹۶۰ میلادی اولین وایت‌بردها در بازار پخش شد؛ ولی این موظوع حدود ۳۰ سال طول کشید تا عملاً وارد کلاس‌های درسی شود. در اوایل سال ۱۹۹۰، گرد و خاکِ پخش‌شده از گچ تخته سیاه باعث آلرژی و بیماری ‌های ریوی می‌شد، همین امر باعث تسريع در ورود وایت‌برد به کلاس‌های درس شد. [۱]

اولین وایت‌بردها خیلی گـران بودند و از جنس ملامین بهتریـن جایگزین تخته سیاه بودند، ولی این نوع تخته زود لکه‌دار شده بعد از مدتی به‌سختی پاک می‌شوند. لعاب دادن به سطح ورق‌های مغناطیسی یک روش جدید بود که خیلی کمک کرد وایت‌برد با کیفیت بهتر و باصرفه‌ تولید شود و قیمت آن پایین‌تر بیاید.

در ایران: این مساله که چه موقع وایت‌برد به ایران وارد شده دقیقاً معلوم نیست.

انواع تخته‌سفید ورق‌های صمغ با کاغذ ادغام شده که اکثرا ٌ ً روی چوب‌های [ام دی اف (صنعت چوب)|ام دی اف]] قرار می‌گیرد در ابعاد مختلف و کیفیت‌های نامعلوم تولید می‌شود. کیفیت و کارایی این نوع اکثرا ً به شرکت تولیدکنندهٔ آن بستگی دارد.

فولاد رنگ‌شده یا آلومینیوم نوع فولادی آلومینیومی انواع بسیار زیاد مختلف ی دارد. این نوع سطح خیلی لطیف و پاک است که به‌راحتی پاک برروی آن نوشته می‌شود. در این نوع، ورق فولاد از لایه‌های مختلف ی تشکیل شده‌است که بسته به نوع تولید آن کیفیت تعیین می‌شود.

پورسلین لعاب‌داده‌شده برروی فولاد سرامیک (شیشه) برروی فولاد پاشیده می‌شود. این نوع وایت‌برد از کیفیت خیلی بالایی برخوردار است و اکثرا ً از گارانتی مادام‌العمر برخوردار است. از این نوع همیشه در صنعت‌هایی که استفادهٔ زیاد بالا دارد، بهره برده می‌شود. سطح آن ضدخش است، که تنها با موادی مانند الماس خش‌دار می‌شود.
جوهر ماژیک‌ها در سطح وارد نمی‌شود و قابلیت مغناطیسی دارد. این نوع وایت‌برد به‌ مصرف از مواد باکیفیت و ارزشمند ، از قیمت خیلی بالایی برخوردار است.
ویژگی ها ی مصرف از وایت‌برد

ماژیک‌های وایت‌برد حساسیت‌زا نیستند مواد گچیِ آلاینده که باعث آسم و آلرژی می‌شوند ندارند.
فیلم جالب پروژکتور به‌راحتی برروی وایت‌برد استفاده می‌شود و این امکان را به فرد می‌دهد که از ماژیک جهت ویرایش یا علامت‌گذاری مصرف نماید .
ماژیک وایت‌برد خیلی آسان در دست قرار می‌گیرد. این کمکِ زیاد بهتر ی جهت معلولان از ناحیهٔ دست یا افرادی است که دچار بیماری در دستانشان می باشند . به‌علاوه، در مقایسه با تخته‌ سیاه، به انرژی کمتری برای نوشتن برروی تخته‌سفید نیاز است.
مانند تخته سیاه، تخته‌ سفید باعث استفادهٔ کمتر از کاغذ می‌شود.
در مقایسه با تنوع رنگ گچ‌های تخته‌ سیاه، عملاً تنوع رنگ ماژیک‌های تخته‌ سفید خیلی بیشتر است.
تخته‌سفید را اکثرا ً به‌راحتی می‌توان برای مصرف به محل دیگری انتقال داد، که این ویژگی را به‌ندرت می‌توان در تخته‌سیاه‌ها دید.
تخته سفید در اندازه‌های گوناگون تولید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *