اطلاعات کلی کشور بلغارستان

در مورد کشور بلغارستان

تور بلغارستان

تور بلغارستان,تور بلغارستان,تور بلغارستان

پایتخت: صوفیا( صوفیه)
زبان رسمی: بلغاری ( رسمی ۸۹%) ، ترکی ( ۱۱%)
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: لو(lev)
مذهب: ارتودکس (۸۰%) ، ادرود سنی (۸%) …

امید طول عمر: ۷۲/۶ سال
افزایش سالانه جمعیت: ۰٫۹۲( july 2004 est)درصد

جمعیت: ۷,۵۱۷,۹۷۳ نفر(july 2004 est)

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. زبان رسمی این کشور بلغاری واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری تبار بقیه بیشتر ترک و کولی می باشند . بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. مسیحیت ارتودکس دین سنتی کشور است.

جغرافیا

وههای بالکان از شرق تا غرب مرکز بلغارستان می گذرد. در شمال تپه های کم ارتفاع به رود دانوب متمایل است. در جنوب، منطقه ای از زمینهای پست کوههای بالکان را از گرانکوهی بلند و چین دار که بلند ترین قله بلغارستان در آن است جدا می نماید .

رودهای مهم : دانوب، ایسکر، مارتیسا، تونجاü

بلند ترین نقطه : موسالا ۲۹۲۵ متر.

شهرهای مهم: پلوودیف , وارنا, بورگاس, روسه, استارازاگوارا, دوبریچ ( تولبوخین سابق ), شومت

مساحت: ۱۱۰,۹۱۲کیلومتر مربع

خط ساحلی: ۳۵۴کیلومتر

مختصات جغرافیایی: ۴۳ درجه شمالی و ۲۵ درجه شرقی

آب و هوا

شمال کشور تابستانهای گرم زمستانهای سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه ای بر خوردار است.

حکومت سیاست

۲۴۰ عضو مجمع ملی هر پنج سال تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رای همه افراد بالغ گزینش می شوند. رئیس جمهور که مستقیما برای پنج سال اننتخاب می گردد نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می نماید که از پشتیبانی اکثریت در محمع بر خوردارند

حزاب عمده سیاسی عبارتند از : • اتحاد نیروهای دموکراتیک ( میانه رو) • حزب سوسیالیست ( کمونیست سابق) • جنبش برای حقوق آزادی ( ترکی) .

عضویت: سازمان ملل متحد,کنفرانس امنیت همکاری اروپا,شورای اروپا

اقتصاد

در حال حاضر بعد از فروپاشی بلوک شرق، علی رناراحتی تمام تلاش های صورت گرفته سیستم اقتصادی این کشور همچنان کشاورزی محور است صنعت در آن جایی ندارد. همین مسئله باعث ظهور فقر شده است.

بلغارستان با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی دیگر، اقتصادی استوار بر کشاورزی دارد. تولید در تعاونی های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده های عمده حاوی : غلات (گندم، ذرت، جو) و میوه (انگور) و به طور فزاینده ای تنباکو است. تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و شراب سازی و تنباکو را تشکیل می دهد. وامهای بلوک شرق در گسترش صنایع ازعبارت مهندسی کود سازی شیمیایی نقش داشته است. به دنبال آشوب های اجتماعی اقتصادی سیاسی که اروپایی شرق را بعد از ۱۹۹۰ در بر گرفت الکوهای تجارت در این منطقه مختل گشت. بلغارستان که روابط بازرگانی اش با شوروی به مخصوص نزدیک بود، با کمبودهای شدید زیاد ی از کالاها و از عبارت نفت، بیشتر از اکثرا کشورهای اروپای شرقی لطمه دید. تولید صنعتی کاهش یافت ولی پیشرفت در امر خصوصی کردن صنعت و کشاورزی حاصل شده است.

اقتصاد بلغارستان به طور کلی در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱٫۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. پیش بینی اقتصادی کمیسیون اروپا جهت افزایش کلی بلغارستان در سال ۲۰۱۲ میلادی ۰٫۵ درصد بود درحالیکه صندوق بین المللی پول بیشتر شدن تولید ناخالص ملی این کشور را در سال ۲۰۱۲ رقم ۰٫۸ درصد اعلام کرده بود.

نیروگاه هسته ای دو هزار مگاواتی کازلودی بیش از ۳۵ درصد برق بلغارستان را تأمین می نماید افزایش طول عمر دو رآکتور هزار مگاواتی این نیروگاه تا بیش از ۲۰ سال به یکی از اولویت های دولت بلغارستان تبدیل شده است.

تاریخ معاصر

در اواخر قرن نوزدهم مداخله روسیه در سرزمینهای امپراتوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور خود مختار بلغاری در ۱۸۷۸ گشت. بلغارستان تا سال ۱۹۰۸ شاهزاده نشین تا ۱۹۴۶ پارشاه مستقلی بود. با این حال مرزهایی که در کنفرانس بر لین ( ۱۸۷۸) تعیین شده بود بلغارها را راضی نکرد و جهت به دست آوردن زمینهای که طبق پیمان سن استفانو (۱۸۷۷) به آنان وعده داده بودند پنج بار وارد جنگ شدند. بلغارستان که در دو جنگ اول (۱۸۸۵ و ۱۹۱۲) پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان (۱۹۱۳) و دو جنگ جهان ی (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸ و ۱۹۴۴) مغلوب شد و سرزمینهایی را از دست داد. بعد از اشغال کشور به دست ارتش سرخ (۱۹۴۴)و رژیمی کمونیستی بر قرار پادشاه تبعید شد ( ۱۹۴۶)و به دنبال تظاهرات مردمی در ۱۹۸۹, تئودور ژیفوک (متولد ۱۹۱۱) رهبر تندروی رژیم را ویرایش طلبانی بر کنار کردند که یا وعده انتخاب ات آزاد, از نقش رهبر ی حزب کمونیست دست کشیدند. در ژوئن ۱۹۹۰ انتخاب ات آزاد بر گزار شد و حزب سوسیالیست سابق به قدرت بازگردانده شد. این حزب که با موارد شدید اقتصادی روبرو بود نتوانست به تنهایی حکومت نماید و در ۱۹۹۱ دولتی ائتلافی بدون بر تری هیچ حزبی زمام امور را در دست مختلف سه حزب مهم روی کار آمده اند.

دفاع

کل نیروهای مسلح: ۰۰۰/۱۰۷ (تخمین ۱۹۹۱). خدمت سربازی : ۱۸ ماه.

روش

میزان با سوادی: این آمار موجود نیست. سن تحصیل اجباری: ۶ تا ۱۶ سال. تعداد دانشگاه : ۱۸( حاوی ۸ موسسه همطراز با دانش کده ).

فرهنگ

عناصر اصلی فرهنگ سنتی بلغارستان از میراث تراکیه ای، اسلاوی و بلغار تشکیل شده اند و نفوذ فرهنگی یونانی، رومی، عثمانی، ایرانی سلتی در فرهنگ این کشور دیده می شود. نمونه سازهای بلغارستان عبارتند از کاوال (فلوتی که از ته دمیده می شود)، دودوک (سوت بلغاری)، کاباگیوا (نی انبان)، گادولکا (ساز زهی قوس دار) و توپان(طبل استوانه ای دو سر).

هفتاد درصد عطر رز در بازارهای بین المللی از بلغارستان می آید جشن رزها در نیمه اول ژوئن در دره گل سرخ برگزار می شود. (در بلغارستان مرکزی در نزدیکی شهرهای کازانلوک و کارلوود). این جشن حاوی یک گردهمایی شاد همراه با رزچینی همگانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *